Загроза, про яку більшість херсонців устигли вже й забути, може знову нагадати про себе досить неприємним чином. Ще в грудні минулого року до морського торгового порту прибув вантаж відходів з верфі у чорногорському місті Бієла. Ці 380 тисяч тонн так званого піску, забрудненого нафтопродуктами та іншою «хімією», досі лежать на складському майданчику підприємства. Всю партію не повертають до порту відправлення, і не утилізують в Україні. Вона ніби зависла у невідомості. Між тим експерти побоюються, що в спечну та вітряну погоду мікрочастки «чорногорського подаруночка» здатні отруювати воду й повітря. Хоча портовики у такій можливості і сумніваються.
«Відходи з Чорногорії лежать на відокремленому майданчику. Вони обваловані й накриті тентом, тож небезпеки не являють. Інша справа, що цей іноземний пісок тут просто не потрібен – за його зберігання фірма-замовник «перевалки» досі не сплатила жодної копійки, заборгувавши близько двох мільйонів гривень. З цього приводу тривають суди», — зауважив заступник директора порту Олександр Сухін.
«Частина відходи виробництва з чорногорської верфі – це мікрочастки фарби, зчищеної з корпусів суден. У вітряну погоду вони й через негерметичний тент можуть потрапляти в повітря, осідаючи на тротуари й проїжджу частину житлових кварталів, прилеглих до порту. А оскільки асфальтове покриття в Херсоні не миють, перехожі змушені дихати цими домішками», — висуває свою версію очільник обласного Гідрометцентру Юрій Кіріяк.
Чи є у акваторії Дніпра та житлових кварталах біля порту ознаки «присутності» чорногорському піску чи фарби з нього , може визначити хіба що після взяття проб води з річки (її без того чистою назвати не можна) та повітря. Але на такі спеціалізовані обстеження потрібні гроші, яких ніхто й не думає виділяти. Хоча доцільніше було б якомога скоріше позбавитися небезпечного вантажу, ніж регулярно контролювати стан оточуючого середовища біля нього.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
https://newday.kherson.ua/chi-dihajut-hersonci-domishkami-z-chornogorskogo-pisku/