Скандал: У Берегові знову виявили "премікс", що обійшовся державі у мільйони доларів (ФОТО)

Понеділок, 24 листопада 2014

Концентрат важких металів, завезений з Угорщини, опинився на території циганського табору

·        

·        

·        

·        

·        

·        

·        

·        

·        

У Берегові, на територію місцевого ромського табору, відомого як Окремий хутір, днями завезено кілька мішків із невідомою сумішшю сірого кольору. Мабуть ніхто б не звернув на це жодної уваги, якби цей порошок не був дуже схожий на сумнозвісний "премікс" - надзвичайно шкідливу речовину, походженням з Угорщини, на утилізацію якого держава витратила понад 10 млн гривень у 2006 році (на той момент - це кілька мільйонів доларів).

"Премікс" - означає суміш будь-чого. Саме таке маркування було на мішках з цією речовиною сірого кольору, звідки і самоназва. Що він собою уявляє досі остаточно невідомо. Як дослідили правоохоронці та журналісти понад 1000 тонн цієї речовини було завезено на Закарпаття з Угорщини на початку 2000-х років приватним підприємством з промовистою назвою "Озон". Якби її складували десь у одному місці та закритому приміщенні - про "премікс" і досі б ніхто нічого не знав. Однак ці мішки почали з'являтися по всьому місту Берегову та району - загалом таких "тимчасових" складів просто неба було знайдено більше десяти.

Скандал вибухнув лише на хвилі "помаранчевої революції" у 2004 році. Люди стали вголос цікавитися, що ж це за речовина, яку привезли до них на вулицю або до села. Питанням зацікавилися журналісти, екологи, представники громадських організацій. Незабаром долучилася і прокуратура, і навіть СБУ. Експертиза сірого порошку, що була проведена у двох найпотужніших українських інститутах, виявила у складі "преміксу" надзвичайно високу концентрацію важких металів. Однак щодо шкоди речовини для здоров'я людини думки розділилися - одні стверджували, що суміш може викликати онкологічні та інші важкі захворювання, в тому числі органів дихання, інші, а саме представники підприємства "Озон" казали, що це просто технологічна речовина для виробництва гальмівних колодок. Невідомо лише, чому вона опинилася на території Берегівщини? Чому від "преміксу" почали позбавлятися будь-якими методами? Нею "вдобрювали" виноградники у селі Велика Бакта і навіть "замуровували" у фундамент школи, як це було у селі Шом...

Проблема вийшла на всеукраїнський рівень, на Берегівщину приїздили "надзвичайні" парламентські комісії на чолі з міністрами МНС, однак ніхто не знав що робити з цією бідою. Згодом зацікавилися питанням навіть в комітеті ООН, де виявили грубе порушення прав людини у сфері забруднення довкілля. Про що і було повідомлено на засіданні у Нью-Йорку.

З цього питання прокуратурою Закарпатської області 30 березня 2005 року було порушено кримінальну справу. За розпорядженням Президента України Віктора Ющенка було створено Міжвідомчу державну комісію, яка мала вивчити всі обставини справи. Згодом працівники МНС завантажили частину «Преміксу» (близько 656 тонн) у 24 залізничні вагони, що розміщувалися на залізничних станціях міста Берегово та с. Боржава. Решту - у металеві діжки та біг-беги.

Закарпатська ОДА та депутати обласної ради неодноразово звертались в Кабінет Міністрів України, особисто до прем'єр-міністра України, у Мінприроди з проханням профінансувати роботи по вивезенню та утилізації «преміксу».

В результаті, Кабміном були виділено кошти Міністерству охорони навколишнього природного середовища, аби цю речовину було вивезено за кордон – у Польщу, для утилізації на заводі "Сарпі" в Дембровій Горніці, де знешкоджували також пестициди і агрохімікати з України. Всього на ці роботи було використано з державного бюджету понад 10 мільйонів гривень, тоді - близько 2 мільйонів доларів. Керував погрузкою діжок та біг-бегів з речовиною Андрій Погорєлов, тодішній керівник обласної екології. Він згодом заявив, що більше "преміксу" на території Берегівщини не залишилося...

Однак так нікого і не було покарано за цю, без перебільшення, "оборудку століття". Держава витратила колосальні кошти, натомість люди, які постраждали, нічого не отримали - жодної компенсації. Навіть моральної. Хоча у селах, де складувалася речовина, медики справді фіксували підвищений рівень захворюванності населення, у тому числі на онкологію. Єдиний плюс, що завдяки політичним змінам у державі, цю проблему взагалі вдалося підняти і частково вирішити. На тему "преміксу" на Закарпатті написано було, без перебільшення, тисячі публікацій, репортажів та розслідувань. Однак винних так і не знайшли. Всю провину переклали на директора приватного підприємства "Озон" Йосипа Гала. Як вважають досі - просто "стрілочника". Адже подібну оборудку немжливо було провернути без сприяння обласної влади. У той час, нагадаємо, область була в руках СДПУ(о) на чолі з Іваном Різаком, а Берегівщина контролювалася "командою" на чолі з Іштваном Гайдошем... Згодом ця історія майже забулася.

І ось минулого тижня у Берегові знову заговорили про сумнозвісний "премікс". Виявив речовину, дуже подібну на нього, та написав відповідну заяву до міліції Йосип Сабов - мешканець Окремого хутора і громадський активіст, позаштатний кореспондент газети "Правозахист". Він також звернувся до журналістів та правозахисників.

Йосип Сабов розповів, що нещодавно на території табору було завезено кілька мішків з сірим порошком. Їх кинули там, де зазвичай скидають різний непотріб - на околиці. Звідки привели, що це за суміш - поки що невідомо.

Екологічна ситуація в Окремому хуторі, як бачите на фотографіях, і так майже катастрофічна. Однак і тут живуть люди. І вони бажають знати, що ж до них потрапило.

Представник ГО "Чистий Берег" Олег Супруненко: "Наша організація займалася цією проблемою з перших днів, як про неї лише дізналися. Так, цей порошок дуже нагадує той самий "премікс". Однак чітко визначити наразі неможливо. Адже що таке "премікс" так і не було визначено. Ми прийшли до висновку, що це певні речовини, які залишалися у процесі утилізації різного роду промислових відходів. Тобто, це могло бути все що завгодно. Склад "преміксу" різнився навіть у різних мішках, які були колись розкидані по всій Берегівщині. Що казати, якщо навіть поважні київські дослідницькі інститути плуталися щодо його складу. Але однозначно, що жодної користі від цих відходів для людини немає. Скоріш навпаки. Тому, якщо на державному рівні було все-таки визнано шкідливість цієї речовини для здоров'я людини - її немає бути у межах населених пунктів. Та й ще у відкритому вигляді".

Представники організації взяли кілька проб цієї речовини, аби віддати для дослідження експертам. І звернули увагу, що суміш, нині розкидана по полю на околиці табору, була запакована у мішки, також схожі на ті біг-беги, в яких колись зберігався "премікс".

Як стало відомо, про проблему вже дізналися й депутати Берегівської міської ради, які здійснили рейд до Окремого хутору разом з представниками районної санепідемстанції. Останні теж взяли проби суміші.

Звісно, можна було б закрити на цей випадок очі. Нібито нічого катастрофічного не сталося. Можливо. Однак, якщо буде доведено, що це таки той самий "премікс"? Тоді вже виникає безліч інших питань. Де він складувався всі ці роки? Скільки його ще залишилося на території Берегова? Хто "хазяїн"? Чому він вирішив позбавитися від "речових доказів" у такий спосіб? Сподівався, що на території табору "зайве" сміття ніхто не помітить? Всі ці питання спрямовані до правоохоронців та перш за все прокуратури - які мають провести відповідне розслідування і дати відповіді на всі ці запитання.

Не слід забувати, що "премікс" - це досить легкий порошок, який дуже швидко розвіюється вітром на велику територію. А дихати важкими металами і ковтати їх щодня доводиться всім, хто знаходиться у радіусі кількох кілометрів. Тобто проблема зачипає всіх мешканців міста Берегово. Навіть тих, хто завіз цю гидоту до нас, та усіх членів їх родини...

Андрій Клоц, фото автора, Мукачево.net

 


Теги: 
Закарпаття | Берегово | премікс | екологія | забруднення

Адреса для посилань: 
http://www.mukachevo.net/ua/News/view/101956-Скандал-У-Берегові-знову-виявили-премікс-що-обійшовся-державі-у-мільйони-доларів-ФОТО

Немає коментарів:

Діяльність БЕР здійснюється виключно за рахунок власних ресурсів членів організації та її прихильників.
Доклад Специального докладчика по вопросу
о неблагоприятных последствиях незаконных перевозок
и захоронения токсичных и опасных продуктов и отходов
для осуществления прав человека г-на Окечукву Ибеану
(ПОЕЗДКА НА УКРАИНУ)
Доклад Специального докладчика по вопросу о неблагоприятных последствиях незаконных перевозок и захоронения токсичных и опасных продуктов и отходов для осуществления прав человека A/HRC/7/21/Add.2 от‚ 4.03.2008
Оффициальная публикация:
Русский
English